GHAMAROLMOLUK

قمرالملوک

 

ایشان خواننده آوازهای سنتی ایرانی بود که در دورهٔ خود بسیار شهرت یافت. وی نخستین زن خواننده ایرانی بود که صدایش ضبط شد و نخستین زنی بود که در ایران بدون حجاب روی صحنه رفت.

قمرالملوک متولد 1284 تاکستان قزوین و از چهره های ماندگار ایران است.

مهم‌ترین عامل موفقیت او نیاز زمانه به نو شدن و دگرگونی بود. وی در نوع‌دوستی و بخشش زیاده روی داشت، چنان‌که اواخر عمر خود را به تنگ‌دستی گذراند. در جوانی پس از آشنایی با "مرتضی خان نی‌داوود" با ردیف موسیقی ملی آشنا شد و راهش را برای کسب تجربیات از استادان دیگر هموار ساخت. کمپانی «هیز ماسترز ویس» به‌خاطر ضبط صدای او دستگاه صفحه‌پُرکُنی به تهران آورد.

قمر نخستین کنسرت خود را در سال ۱۳۰۳ در گراند هتل برگزار کرد. روز بعد نظمیه از او تعهد گرفت که بی‌حجاب کنسرت ندهد، زیرا در آن زمان، زنان بی‌چادر را در خیابان‌ها دست‌گیر می‌کردند و به کلانتری‌ها و بازداشت‌گاه‌ها می‌بردند. 

گشایش رادیو ایران در سال ۱۳۱۹ صدای قمر را به عموم مردم رساند.

 

آتش دل یا آتشی در سینه دارم جاودانی، عنوان ترانه یا تصنیفی قدیمی با صدای قمرالملوک وزیری است که شعر ترانهٔ آن توسط حسین پژمان بختیاری، شاعر و ترانه سرای نامی ایران بر روی آهنگی از مرتضی نی داوود سروده شده‌است. این ترانه نخستین بار با صدای قمر و در همراهی با نغمه تار آهنگساز آن (مرتضی خان نی داوود)، در سال ۱۳۱۵ خورشیدی و در محل گراند هتل تهران، واقع در خیابان لاله زار، اجرا شد.

 

 

قمرالملوک | GHAMAROLMOLUK

‏GHAMAROLMOLUK

‏She was an Iranian singer which became very popular during her time.

She was the first Iranian female singer and the first woman to perform in Iran without Hijab.
‏Ghamarolmoluk was born in 1284 in Takestan, Qazvin